Koszyk

Wprowadzenie

Portfel RD pokazuje drogę inwestora od pierwszego zasilenia rachunku maklerskiego do dywidendowego “bohatera”. Właściciel portfela inwestuje od lipca 2018 roku, a decyzje podejmuje na podstawie własnych analiz stosując kryteria inwestowania skoncentrowanego na dywidendach oraz po konsultacjach ze mną. Celem portfela jest pokrycie kosztów życia dwuosobowej rodziny samymi dywidendami po maksymalnie 10 latach dopłat. Jeżeli jesteś ciekaw, jak ta podróż przebiega, to zapraszam do dalszego czytania!

Założenia sprawdzisz w pierwszym artykule z tego cyklu: https://usstocks.pl/portfel-rosnacych-dywidend/

Nasza mini korekta przerodziła się pomalutku w wersję nieco bardziej maxi spychając wyceny niektórych spółek do bardzo atrakcyjnych poziomów. W związku z tym, zapadła decyzja o upłynnieniu małej części oszczędności gotówkowych i podwojeniu marcowej wpłaty.

  1. XOM: 12 akcji / 34.49$,
  2. WFC: 16 sztuk / 26.50$,
  3. CVX: 4 akcje / 69.70$,
  4. O: 6 akcji / 53.99$,
  5. PM: 5 akcji / 69.60$,
  6. PZU: 48 akcji / 25.00 PLN,

Część marcowych zakupów to uśrednienie wcześniej nabytych pakietów. Z nowości mamy:

  • O czyli „the monthly dividend company”. Jeden z najlepszych REITów.
  • PM – naturalny wybór po tym, jak nie udało się go kupić we wrześniu ub.r. (wybór wtedy padł na Altrię).
  • WFC – bank z portfolio Bufetta. Obecna korekta zepchnęła kurs do poziomu przy którym dywidenda wynosi prawie 8%!
  • PZU – pierwsza polska spółka w portfelu. Kusi dość wysoką dywidendą. W bieżącym roku DY powinien sięgnąć 10%, gdyby przyjąć poziom wypłaty z roku poprzedniego, DY byłby powyżej 6%. Jednocześnie PZU nie wydaje się być zbyt narażone na zawirowania wywołane wirusem – wręcz można się pokusić o stwierdzenie, że obecny okres zmniejszonego ruchu będzie miał pozytywne przełożenie na szkodowość portfela. Oczywiście nie do przeszacowania się potencjalne ryzyka polityczne.

Obecne nabytki płacą średnią dywidendę w wysokości blisko 9% co stanowi chyba najwyższą stopę w dotychczasowej historii portfela.

Poprzednie części cyklu

Portfel Rosnących Dywidend Grudzień 2019
Portfel Rosnących Dywidend Styczeń 2020
Portfel Rosnących Dywidend Luty 2020

Bartek Szyma

About Bartek Szyma

Zawodowy inwestor, programista, działacz społeczny, dziennikarz. W 2010 roku porzucił dobrze zapowiadającą się karierę w korporacji i od tego czasu utrzymuje się głównie z inwestowania. Dzięki wdrożeniu zasady SWAN (SleepWellAtNight) i koncentracji na spółkach dywidendowych obecnie realizuje swoją drugą pasję – podróżowanie, a doglądanie inwestycji zajmuje mu nie więcej niż godzinę tygodniowo. W wolnym czasie, kiedy przebywa akurat w Polsce, aktywnie działa jako wolontariusz w kilku organizacjach charytatywnych.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Potrzebujesz informacji? Napisz do nas na info@usstocks.pl