Koszyk

Ostatni odpływ kapitału z rynku amerykańskiego rodzi pytanie, gdzie w takim razie zadomowi się on teraz? Przeglądając indeksy z całego świata widzę szansę, że po długim okresie słabości, mogą to być EM, czyli Emerging Markets, a w tym Polska. Oto kilka moich argumentów przemawiających za takim scenariuszem:

 • Trend wzrostowy na WIG20 na moje oko trwa już od czerwca 2016. Wiem, może być to dużym zaskoczeniem dla większości inwestorów, ale tak zwykle jest, że w fali 1 wzrostu bardzo mało osób wie, że w ogóle rośniemy i wierzy, że może być lepiej, bo na rynek napływają ciągle bardzo złe informacje. Zwykle oficjalnie z mediów o hossie dowiadujemy się w fali 3ciej, kiedy jest już dosyć późno. Ale to dopiero przed nami.
 • O ile ocena WIG20 wymaga sporo doświadczenia i wprawnego oka, to nie ma wątpliwości, że WIG jest już w dosyć stabilnym trendzie wzrostowym od 2009 roku. Co więcej podtrzymuję swoją opinię, że indeks WIG, nigdy w historii nie będzie już niżej niż jest teraz.
 • Siła relatywna z ostatnich tygodni. Przez Polskę grudniowe spadki przeszły bardzo delikatnie. Każdy się obawiał, co to będzie jeśli w USA się załamie, a tu się okazało, że GPW poradziła sobie bardzo przyzwoicie. Pierwsze przypuszczenie jakie nasuwa się w takim wypadku jest takie, że ktoś tu najprawdopodobniej zbiera nasze akcje na dołku.

Z argumentów nakazujących jeszcze hamować swój optymizm, to fakt , że Trednomierz póki co wskazuje 22% spółek w trendach wzrostowych, co jest wartością bardzo małą. Świeci na czerwono nieprzerwanie od marca 2018. Wejście jego w kolor zielony, da dodatkowe potwierdzenie, do tego by śmielej wyszukiwać swoje okazje inwestycyjne. Póki jednak to nie następuje, kładzenie swoich pieniędzy na rynek, należy zaliczyć do bardzo ryzykownych.

Jeśli chodzi o mnie, to w charakterystyczny dla siebie sposób, kontynuuje dokupywanie ETFa na WIG20 z perspektywą 2-3 letnią do przodu, dzięki któremu zbieram dywidendy ze wszystkich spółek w ramach WIG20 i który najpewniej pozwoli mi skorzystać z oczekiwanego polepszenia koniunktury, jednocześnie wykonując minimalną ilość kliknięć myszką.

Zrobię to na rachunku w Interactive Brokers, gdzie od jakiegoś czasu mamy dostępne akcje i ETFy dotyczące rynku polskiego, czy innych EM, a także opcje na niektóre z tych instrumentów.

Z życzeniami udanych i bezpiecznych inwestycji 🙂

Zapraszam dodatkowo na śledzenie naszej aktywności na grupie Monitoring USA (VIP Members) >>>

Form_post

Dziękuję, że doczytałe/aś do końca 🙂
Jeśli interesuje Cię jak inwestuję, wypełnij formularz i zapisz się na nasz Newsletter Dywidendowy.

Sending
Łukasz Stępień

About Łukasz Stępień

Inwestuję od 16 lat. Jestem pasjonatem i rzemieślnikiem inwestowania opartego na dywidendach i cashflowach. Inwestuję w grunty, nieruchomości, akcje polskich i zagranaicznych spółek oraz inwestuję swój czas, by pomagać ludziom poskładać swoje finanase. Moim marzeniem jest, żeby rodziny w Polsce prosperowały jak najlepiej, bez większych zmartwień o swoje finanse oraz żeby portfele akcji spółek dywidendowych stały się równie powszechnym aktywem dziedziczenia co dzisiaj nieruchomości.

6 komentarzy

 • Marcin pisze:

  Witam.
  Panie Łukaszu , a co Pan sądzi o nowym Etf ie. ? Warto nie warto ? Oto jest pytanie.

  No i czekam na kolejne spółki z Usa do portfela na grudzień.

  Pozdrawiam M.Z.

  • Łukasz Stępień pisze:

   @Marcin Z informacji jakie na tą chwilę zebrałem wydaje się, że bardzo warto i rzeczywiście jest on lepszym wyborem niż ETFW20L. Natomiast ja jako technik lubię mieć dodatkowo co najmniej roczną historię wykresu, więc jedynie to powodowałoby u mnie zgryz.

 • Sebo pisze:

  “Zrobię to na rachunku w Interactive Brokers, gdzie od jakiegoś czasu mamy dostępne akcje i ETFy dotyczące rynku polskiego, czy innych EM, a także opcje na niektóre z tych instrumentów.”

  W IB nie ma ETF więc jak to zrobisz?

  • Łukasz Stępień pisze:

   @Sebo ETFy w IB są i nie ma większego problemu, żeby je kupować, tylko trzeba to zrobić sposobem – z wykorzystaniem opcji.

 • Roman pisze:

  Chyba nawet wróżbita Maciej nie powstydziłby się prognozy ,że już WIG nigdy nie będzie niżej , pożyjemy zobaczymy , pisanie NIC NIE kosztuje.

  • Łukasz Stępień pisze:

   @Roman dokładnie, pożyjemy zobaczymy. Póki co WIG porusza się według analogii, która jak dotąd sprawdziła się w 5/5 przypadkach. Aktualnie mamy do czynienia z 6stym. Czas pokaże. Pozdrawiam

Leave a Reply

Potrzebujesz informacji? Napisz do nas na info@usstocks.pl

Liczba zapytań do bazy: 179