Koszyk

Ten wpis dedykuję wszystkim inwestorom dywidendowym i osobom aspirującym do inwestowania, którego fundamentem są spółki dywidendowe. Marzec 2020 pokazał jak ważne w naszych inwestycjach jest doglądanie płynności na rachunku, tego co mamy, czy najogólniej rzecz biorąc całego money management. To według mnie były kluczowe aspekty, żeby przejść przez ten sztorm bez szwanku lub nawet wzmocnionym. Tym niemniej, mimo że marzec już mamy za sobą, to są ciągle kluczowe elementy inwestowania jeśli chcemy, żeby ten biznes był trwały i pracował dla nas przez długi czas.

Dlatego przygotowałem instrukcję krok po kroku skąd pozyskiwać dane i jak stworzyć swój własny arkusz podsumowujący pozycje dywidendowe posiadane w portfelu. Udostępniam Ci również specjalnie przygotowany arkusz z wszystkimi formułami, o których piszę poniżej. Możesz go po prostu skopiować i używać do własnych rozliczeń.

Zatem do dzieła. Zaczynajmy!

KROK 1: Stwórz konto na google lub załóż pocztę gmail.

Większość osób ma pocztę na gmailu, ale jeśli nie to załóż sobie takową. Rejestrując się tam uzyskujesz dostęp do wielu dodatkowych usług, w tym do Google Drive. Zaloguj się tam i stwórz swój arkusz (google spreadsheet).

KROK 2: Stwórz nagłówki swoich kolumn.

Data zakupu

Ticker

Nazwa spółki

Sektor

Ilość

Cena zakupu

Wartość

DIV $ – wartość dywidendy w dolarach wypłacana w bieżącym roku

DIV % – bieżąca stopa dywidendy wyrażona w %

Est. DIV (netto) – kwota dywidendy jaka powinna wpłynąć na nasze konto w bieżącym roku po potrąceniu podatku od dywidend

DGR5Y – dywidend growth rate z 5 ostatnich lat, średnie tempo wzrastania dywidend

YOC za 20l – oszacowana stopa dywidendy na pierwotnie zainwestowanym kapitale po 20 latach

Cena bieżąca

P&L – rozliczenie bieżącej ceny instrumentu względem ceny zakupu

Wartość bieżąca – bieżąca wycena akcji.

KROK 3: Zastosuj formuły automatycznie zaciągające dane z googlefinance lub innych źródeł.

Nazwa spółki uzupełnia się automatycznie     =GOOGLEFINANCE(B8, “name”)

Cena bieżąca     =GOOGLEFINANCE(B6, “price”),

DIV $    =split(IMPORTXML(concatenate(“https://finance.yahoo.com/quote/”,B6),$B$67),”()”)

żeby ta kolumna się dobrze zaciągnęła, koniecznych jest kilka rzeczy. W wierszu $B$67 powinien być wpisany odpowiedni skrypt (XPath) do zaciągania tych danych z Yahoo Finance oraz kolumna następna po DIV$ (czyli DIV %) powinna być pusta. Ten skrypt zaciąga dane do obu kolumn: DIV $ i DIV%. Przy dużej ilości wierszy skrypt może mieć problem z zaciąganiem zbyt dużej ilości danych i ich regularnym odświeżaniem dlatego ja osobiście, przepisałem sobie wartości DIV $ „z palca” i mam je na stałe.

DGR5Y – wpisuję sobie samodzielnie z portalu GuruFocus w zakładce Dividends

YOC za 20l – stosuję formułę do przeliczenia stopy dywidendy po 20 latach na podstawie bieżącej stopy dywidendy i średniego temta wzrostu dywidend         =I6*POWER(1+K6,20)

KROK 4: Wprowadź swoje dane.

Wpisz swoje dane spółek, w które zainwestowałeś: ticker, ilość akcji, cena zakupu itd. I przeciągnij formuły w dół, żeby miały zastosowanie dla wszystkich Twoich wierszy ze spółkami.

KROK 5: Zastosuj „conditional formating”.

Zrób tak, żeby pewne wartości były dla Ciebie lepiej widoczne niż inne. Conditional formating pozwala oznaczać kolorami np. spółki o najwyższej stopie dywidendy, czy których YOC po 20l zapowiada się najciekawiej. W moim arkuszu conditional formating sygnalizuje mi spółki których cena bieżąca oddaliła się o więcej niż +-10% od ceny zakupu, ale dla inwestora dywidendowego nie jest i tak zbyt istotna informacja, bo i tak kupujemy przecież akcje na zawsze (o ile płacą dywidendy 🙂

KROK 6: Stwórz wykresy.

Po dodaniu nowych spółek do arkusza np. z sektora Healthcare, automatycznie arkusz przeliczy, że zainwestowałeś dodatkowe środki w ten sektor i Twoje zaangażowanie tutaj się zwiększyło. Będzie to miało również odzwierciedlenie w wykresie kołowym i histogramie obrazującym jak się rozkładają siły w Twoim portfelu.

KROK 7: Podsumuj swoje dywidendy.

Przelicz ile dywidend rocznie otrzymujesz ze swoich spółek i na co możesz liczyć w długim okresie. Im więcej wykonasz działań, które ustawią Twoje myślenie na tory naprawdę długoterminowe, tym lepiej dla Ciebie i Twojego portfela. Ciesz się obserwując jak Twoje cashflowy z dywidend rosną.

NA KONIEC..

…podsyłam Ci link do obiecanego arkusza google docs z moimi formułami. Skorzystaj z niego i dostosuj go do swoich potrzeb, tak żeby jak najlepiej Ci służył. Jeśli jest ktoś komu wiesz, że również mógłby posłużyć, podziel się z nim poniższym linkiem.

POBIERZ ARKUSZ DYWIDENDOWY – DIVIDEND KINGDOM

Form_post

Dziękuję, że doczytałe/aś do końca 🙂
Jeśli interesuje Cię jak inwestuję, wypełnij formularz i zapisz się na nasz Newsletter Dywidendowy.

Sending
Łukasz Stępień

About Łukasz Stępień

Inwestuję od 16 lat. Jestem pasjonatem i rzemieślnikiem inwestowania opartego na dywidendach i cashflowach. Inwestuję w grunty, nieruchomości, akcje polskich i zagranaicznych spółek oraz inwestuję swój czas, by pomagać ludziom poskładać swoje finanase. Moim marzeniem jest, żeby rodziny w Polsce prosperowały jak najlepiej, bez większych zmartwień o swoje finanse oraz żeby portfele akcji spółek dywidendowych stały się równie powszechnym aktywem dziedziczenia co dzisiaj nieruchomości.

8 komentarzy

 • michal pisze:

  Cześć,
  Mam pytanie bo DIV $ =split(IMPORTXML(concatenate(„https://finance.yahoo.com/quote/”,B6),$B$67),”()”) na załączonym arkuszu zwraca błędy.
  Czy robię coś nie tak ?

  • Łukasz Stępień pisze:

   Cześć Michał, tak niestety jest. Ta funkcja niestety ma czasami problem z bieżącym zaciąganiem i aktualizacją danych. Ja dlatego w innych swoich arkuszach, przepisywałem te wartości ręcznie, żeby mieć już je na stałe i nie czekać, czy czasem zadziałają a czasem nie. Pozdrawiam

 • Artur Hibner pisze:

  FYI. W kolumnie H jest błędny indeks wiersza, np. dla wiersza 6 odwołuje się do komórki B5 itp.

 • Marcin pisze:

  Cześć,
  Świetny jest ten arkusz! Dzięki!
  Nie wiem czemu (lokalizacja?) u siebie musiałem pozmieniać wszystkie przecinki na średniki jako znaki rozdzielające argumenty, bo mi funkcja googlefinance nie chciała działać.
  Dodatkowo jako PE wkleiłem funkcję =GOOGLEFINANCE(B6,”pe”)
  a w kolumne EPS =GOOGLEFINANCE(B6,”eps”)

 • Michał pisze:

  Super sprawa!
  Btw podsumowanie kolumny ‘DIV %’ wg mnie będzie lepsze jako średnia ważona przez wartość pozycji niż zwykła średnia
  “=AVERAGE.WEIGHTED(J2:J9, G2:G9)”

 • Paweł pisze:

  pomysł super, ale proszę niech Pan mi wymyśli arkusz, który uwzględni transakcje prowadzone w trakcie budowania portfela (tak by móc liczyć nie tylko narastające dywidendy, ale np. operacje na akcjach i zysk/stratę po takich operacjach) 🙂

  np. w roku 2020 kupione 100 akcji firmy X z dywi np. 10 (dywi wypłacone)
  w roku 2021 sprzedane 60 akcji firmy X (przed dniem dywi) – czyli do bilansu zostaje 40 akcji firmy X (dla uproszczenia przyjmijmy dywi też 10)

Leave a Reply

Potrzebujesz informacji? Napisz do nas na info@usstocks.pl

Liczba zapytań do bazy: 179