Koszyk

Wprowadzenie

Dosyć niedawno zostałem poproszony przez dobrego przyjaciela o pomoc w skonstruowaniu portfela dywidendowego, który w przeciągu 10 lat mógłby zacząć utrzymywać go wraz z rodziną. Ponieważ portfel będzie budowany od podstaw, stąd może to być materiał na niezły cykl edukacyjny dla początkujących inwestorów. Pamiętajcie, że żadna z poniższych informacji nie jest rekomendacją inwestycyjną, a całość ma jedynie wymiar informacyjno-edukacyjny.

Założenia są bardzo proste:

 • Co miesiąc do portfela ma być dokładany ok 1k USD, za który będzie nabywany pakiet akcji 1-10 spółek.
 • Wszystkie dywidendy będą reinwestowane.
 • Dopłaty do portfela mają trwać minimum 10 lat.
 • Cel: po 10 latach portfel powinien generować wystarczająco dużo gotówki aby pokryć wydatki na przeżycie (opłaty za mieszkanie, jedzenie i media).
 • Czas życia portfela: nieskończony horyzont inwestycyjny.

Zapraszam do wspólnej podróży. Zobaczymy, czy uda się zupełnie początkującemu inwestorowi zbudować portfel, który po kilku latach będzie mógł zapewnić przeciętnej rodzinie utrzymanie.

Czwarta odsłona Portfela Rosnących Dywidend

Październikowe spółki

Komentarz:

 1. FDX: gigant z branży kurierskiej, którego przedstawiać chyba nie trzeba. Dość atrakcyjna wycena spowodowana obawami rynku przed potencjalnym przejęciem biznesu przez Amazon. W mojej ocenie bardziej prawdopodobna jest współpraca obu tych podmiotów niż rywalizacja tym bardziej, że centra dystrybucyjne i logistyczne, którymi dysponuje FedEx są trudne do powielenia. Spółka niedawno zakończyła olbrzymi program inwestycyjny, dzięki czemu dysponuje najnowocześniejszymi centrami w branży. Dzięki temu zdecydowanie droższa w wycenie niż DHL, który dopiero będzie wdrażał swój własny program inwestycyjno-modernizacyjny.
 2. IRM: podmiot zajmujący się przechowywaniem dokumentów. Od niedawna zmienił strukturę korporacyjną na REITy. Proces się co nieco przedłużał ze względu na konieczność wydzielenia części spółek-córek, których IRS nie chciało widzieć w strukturze REITa. Bardzo wysoka dywidenda (ok 8% p.a.) wsparta jest dość dobrym poziomem zlewarowania (ok. 5.6x AFFO), które ma spaść do 2020 do 5.5x AFFO. W zestawieniu wskaźniki przeliczone do AFFO, zamiast tradycyjnie do EPS.
 3. XOM: największa na świecie publiczna zintegrowana spółka zajmująca się zarówno DOWN jak i UP streamem. Spółki z sektora Energy kontrintuicyjnie należy kupować wtedy, kiedy wskaźnikowo są drogie. Historycznie Exxon z bieżącą stopą dywidendy powyżej 4% zazwyczaj stanowił ciekawą okazję inwestycyjną. Jest to jeden z nielicznych tzw. supermajorsów, który wyszedł wzmocniony po krachu na rynku ropy w latach 2014-2016, tym niemniej w najbliższych latach nie ma co oczekiwać zbyt szybkiego tempa podwyżek dywidendy – ostatnia płątność wzrosła o ok 6.% wobec 10% pięcioletniej średniej.
Form_post

Dziękuję, że doczytałe/aś do końca 🙂
Jeśli interesuje Cię jak inwestuję, wypełnij formularz i zapisz się na nasz Newsletter Dywidendowy.

Sending

Podobne artykuły:

Portfel Rosnących Dywidend cz1
Portfel Rosnących Dywidend cz2
Portfel Rosnących Dywidend cz 3

Bartek Szyma

About Bartek Szyma

Zawodowy inwestor, programista, działacz społeczny, dziennikarz. W 2010 roku porzucił dobrze zapowiadającą się karierę w korporacji i od tego czasu utrzymuje się głównie z inwestowania. Dzięki wdrożeniu zasady SWAN (SleepWellAtNight) i koncentracji na spółkach dywidendowych obecnie realizuje swoją drugą pasję – podróżowanie, a doglądanie inwestycji zajmuje mu nie więcej niż godzinę tygodniowo. W wolnym czasie, kiedy przebywa akurat w Polsce, aktywnie działa jako wolontariusz w kilku organizacjach charytatywnych.

2 komentarze

 • Jaksa pisze:

  Witam. A gdzie wpis za listopad ? Co tym razem trafia do portfela ? Pozdrawiam niecierpliwy czytelnik

  • Bartek Szyma pisze:

   Wpis jest prawie gotowy (od mniej więcej półtora tygodnia 😉 ). Wszystko się niestety sprowadza do mojego permanentnego braku czasu…

Leave a Reply

Potrzebujesz informacji? Napisz do nas na info@usstocks.pl

Liczba zapytań do bazy: 182