Koszyk

Wprowadzenie

Portfel RD pokazuje drogę inwestora od pierwszego zasilenia rachunku maklerskiego do dywidendowego “bohatera”. Właściciel portfela inwestuje od lipca 2018 roku, a decyzje podejmuje na podstawie własnych analiz stosując kryteria inwestowania skoncentrowanego na dywidendach oraz po konsultacjach ze mną. Celem portfela jest pokrycie kosztów życia dwuosobowej rodziny samymi dywidendami po maksymalnie 10 latach dopłat. Jeżeli jesteś ciekaw, jak ta podróż przebiega, to zapraszam do dalszego czytania!

Założenia sprawdzisz w pierwszym artykule z tego cyklu: https://usstocks.pl/portfel-rosnacych-dywidend/

Początek roku przyniósł kolejne inwestycje wysokodywidendowe. Tym razem padło na SKT czyli Tanger Factory Outlet Centers. Jest to kolejny REIT w omawianym portfelu i kolejna dość trudna do oceny pozycja. Tanger zajmuje się zarządzaniem centrami handlowymi czyli działa w branży, która mówiąc oględnie ma przechlapane dzięki Amazonowi. Nie do końca słusznie bo część centrów handlowych z powodzeniem dopasowuje się do zmieniającego się świata i z sukcesem odświeża swoje nieruchomości.  ZW branży tak zdominowanej przez wizję rychłej zagłady zazwyczaj da się wycisnąć całkiem ciekawe spółki. Tak jest w przypadku SKT chociaż należy pamiętać o wspomnianych ryzykach. jednej strony SKT kusi bardzo wysoką dywidendą, z drugiej co nieco straszy straszy możliwymi ryzykami. A te w zasadzie są dwa:

  1. Możliwość wykluczenia spółki z pasywnego funduszu koncentrującego się na płatnikach dywidend (SDA). W momencie zakupu akcji SKT był tuż poniżej progu kapitalizacji, który pozwalałby mu się utrzymać we wspomnianym ETFie. Nawis podażowy jest niestety spory ponieważ SDA posiada blisko 20% akcji Tangera.
  2. Dalszy odwrót od centrów handlowych – przez ostatnie lata SKT z powodzeniem pozbywał się ze swoich centrów sklepów wielkopowierzchniowych (te są najbardziej narażone na efekt Amazona) zapewniając klientom miejsce w którym koncentrują się podmioty oferujące rozrywkę (kina), usługi sportowe (fitness cluby) oraz restauracje. Wszystko to w otoczeniu mniejszych, bardziej wyspecjalizowanych sklepików. Na dziś nie wydaje się aby ten model mógł być zagrożony natomiast trzeba pamiętać, że e-commerce dość dynamicznie pożera tradycyjnie rozumiane sklepy.

Finanse spółki oceniam bardzo dobrze. Począwszy od płynności – spadający wskaźnik zadłużenia, brak zapadających dużych emisji obligacji w nadchodzących latach. Poprzez zyski – w zasadzie płaskie w przeciągu ostatnich kilku lat – w przypadku spółki wycenianej na 6x AFFO oczekiwalibyśmy spadków rzędu nastu jak nie dziesiątek procent r/r.  Warto dodać, że w 2020 zarząd oczekuje wzrostu zysków o ok 2-3% r/r. Aż do dywidendy, która wynosi blisko 10%, przy wypłacie na poziomie 70% AFFO co jest wynikiem o niebo lepszym od niejednego “bezpiecznego” REITu.

Po raz kolejny wejście z opcji – cena zakupu 14.5$

Poprzednie części cyklu

Portfel Rosnących Dywidend Marzec 2019
Portfel Rosnących Dywidend Grudzień 2019

Bartek Szyma

About Bartek Szyma

Zawodowy inwestor, programista, działacz społeczny, dziennikarz. W 2010 roku porzucił dobrze zapowiadającą się karierę w korporacji i od tego czasu utrzymuje się głównie z inwestowania. Dzięki wdrożeniu zasady SWAN (SleepWellAtNight) i koncentracji na spółkach dywidendowych obecnie realizuje swoją drugą pasję – podróżowanie, a doglądanie inwestycji zajmuje mu nie więcej niż godzinę tygodniowo. W wolnym czasie, kiedy przebywa akurat w Polsce, aktywnie działa jako wolontariusz w kilku organizacjach charytatywnych.

2 komentarze

Leave a Reply

Potrzebujesz informacji? Napisz do nas na info@usstocks.pl

Liczba zapytań do bazy: 166