Aktualizacja 19.04.2016

Giełda daje sobie bardzo dobrze radę. Kurs ETFW20L dochodził już momentami 230 zł, aktualnie jak to piszę jest 225 zł. Nadszedł więc czas, by dołożyć do pozycji kolejną transzę o wartości około 1/3 portfela.

Perspektywa i moment jaki się otwiera przed inwestorami, do tego żeby w najbliższych 2-3 latach bardzo dobrze zarobić, jest w mojej ocenie wyjątkowo atrakcyjny. Samodzielnie wybierając akcje do kupna można oczywiście liczyć na jeszcze większe zyski, ale wiąże się to też z dużo większym napięciem jaki towarzyszy akcjom i trzeba temu poświęcać czas. Z drugiej strony wybranie nieodpowiednich spółek może spowodować, że rynek ruszy, a portfel pozostanie w miejscu. W przypadku ETFów mamy tą pewność, że skorzystamy w pełnym zakresie z poprawiającej się koniunktury. Jeżeli rynek (mam na myśli WIG20) urośnie o 50%, to zarobimy 50% + dywidendy. Dodatkowo odbędzie się to zupełnie nie poświęcając inwestycjom swojego czasu i uwagi. I to jest według mnie w tym wszystkim najprzyjemniejsze.

Także dwie podstawowe zasady teraz do długoterminowego sukcesu w inwestycjach giełdowych, by zarobić w ciągu następnego roku lub 2 to:
1. być na rynku
2. nie handlować zbyt często


Aktualizacja 10.03.2016

Długo trwało zanim rynek się “wysypał”, ale też długo się zbierałem z tym mailem, ponieważ czekałem na to,by warunki do inwestowania się istotnie poprawiły. I myślę nadszedł ten czas kiedy mogę powiedzieć, że jest relatywnie bezpiecznie. Dołek na giełdzie był 21 stycznia. Od tego czasu rynki sobie powoli rosną i wiele wskazuje na to, że zakończył się trend spadkowy i dołek jest już za nami.

W zeszłym tygodniu również Trendomierz zapalił na zielono. Aktualnie wskazuje on wartość 49,3%, co oznacza, że wzrosty nie są już wynikiem lepszego zachowania kilku spółek, ale że cały rynek się poprawia. Sygnałów do tego, że już warto kupować jest więcej. Jest nim też chociażby ta średnia poniżej (czerwona linia), która przytrzymała cały spadek od czerwca zeszłego roku. Teraz wykres wychodzi z powrotem ponad tą średnią. To mogłoby się wydawał bardzo prosty, ale również bardzo skuteczny sygnał.

W związku z tym angażuję 30% portfela kupując w ETFW20L po aktualnej cenie (około 216-220 zł). O kolejnych porcjach kupna poinformuję w kolejnych mailach, przypuszczam że w odstępach 1-2 tygodniowych. O ile rynek będzie dalej się umacniał, nic nie będzie stało na przeszkodzie, by kupować dalej. Także oczekuj kolejnych wiadomości ode mnie.

W dalszym ciągu podstawą tej strategii, o której sobie tu rozmawiamy, jest przede wszystkim systematyczne oszczędzanie pieniędzy na rachunkach maklerskich lub IKE/IKZE, dlatego zachęcam Cię, byś utrzymał/-ała determinację w budowaniu swojego kapitału. W tym roku limit inwestowania poprzez rachunek IKE wynosi:

  • IKE 12 165 zł
  • IKZE 4 866 zł

I ostatnia rzecz. Jeśli zdarzyło się tak, że masz rachunek w DMBOŚ i w zeszłym roku wypłacałeś / -ałaś cokolwiek z rachunku IKE, to rozliczenie podatkowe jest do pobrania po zalogowaniu do systemu bankowości internetowej. Informuję o tym ponieważ dowiedziałem się, że PIT-8C nie przyjdzie w tym przypadku pocztą, należy sobie go samemu wydrukować.

*Treść tych publikacji ma wyłącznie cechy edukacyjne i jest realizowana w celu poszerzania wiedzy o rynku. Zawarte informacje nie stanowią rekomendacji do nabycia, zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek omawianych papierów wartościowych bądź innych instrumentów inwestycyjnych. Treść zamieszczanych publikacji nie stanowi rekomendacji lub doradztwa w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715).