Koszyk

Czasami wszystko zaczyna się do dobrego pomysłu. Im bardziej oryginalny pomysł tym lepiej. A czy jest coś lepszego i bardziej nietypowego niż odwiedzić najsławniejszego inwestora na świecie?

Gościa, który obecnie ma prawie 90 lat i od dobrych 30 lat wyznacza trendy w świecie inwestycji giełdowych? Ale zaraz, skoro człowiek ma 90 lat, jest najbardziej rozpoznawalnym inwestorem i przy tym jednocześnie jednym z najbogatszych ludzi na świecie, a do tego jest na rynku dłużej niż sumaryczna długość życia autorów książki, to jak to jest możliwe, że nikt z polskiego światka inwestycyjnego do tej pory jeszcze go nie odwiedził? To na prawdę dużo mówi o naszym rynku skoro żadnej z instytucji finansowych nie chciało się zorganizować takiej wyprawy. A przecież jak się uczyć to tylko od najlepszych. Na szczęście Tomek i Przemek postanowili uratować honor polskich inwestorów i nadrobić zaległości. Wyprawę, którą odbyli zrelacjonowali na łamach swojej książki: “Śladami Warrena Buffeta“.

Sam jestem gorliwym wyznawcą Buffetta i czytałem wiele opracowań na jego temat. Stąd też wydawało mi się, że trudno będzie mnie zaskoczyć czymś świeżym, czego bym nie wiedział od dawna. Okazało się jednak, że książka zawiera bardzo dużo informacji z życia WB, których nie znałem. Przede wszystkim tych z młodości Wyroczni z Omaha, a co ciekawe już jako nastolatek Buffett robił imponujące wrażenie. Rozdział o dzieciństwie Warrena jest zresztą moim ulubionym. Łatwo byłoby skupić się na kilku największych transakcjach Berkshire i uznać, że to one wywindowały WB na pozycję najlepszego inwestora na świecie. A tymczasem to kim jesteśmy, jaka strategia nam pasuje i z jakich technik inwestycyjnych korzystamy jest bardzo subiektywne i zależy od drogi jaką przebyliśmy, ludzi jakich poznaliśmy i przeszkód, jakie pokonaliśmy. Z wielką przyjemnością mogę powiedzieć, że “Śladami Warrena Buffetta” to nie oklepane frazesy w rodzaju “10 Przykazań Wyroczni z Omaha”, nie tylko opis tego jak dotrzeć na najważniejsze walne na świecie ale rzeczywiście pełna droga jaką przeszedł na początku młody chłopak ze zwykłej amerykańskiej rodziny, a później dorosły już mężczyzna, aby stać się znanym dzisiaj Warrenem Buffettem. Dzisiejszy Warren różni się (można by nawet powiedzieć, że dość radykalnie) od Warrena sprzed 10, 20 i 30 lat. Autorom dość dobrze udało się pokazać przemiany jakie zaszły w tym wybitnym inwestorom oraz uwypuklić najważniejsze czynniki jakie miały wpływ na te zmiany.

Doskonała lektura, którą mogę z czystym sumieniem polecić każdemu inwestorowi zainteresowanemu rynkiem amerykańskim, czy analizą fundamentalną!

Bartek Szyma

About Bartek Szyma

Zawodowy inwestor, programista, działacz społeczny, dziennikarz. W 2010 roku porzucił dobrze zapowiadającą się karierę w korporacji i od tego czasu utrzymuje się głównie z inwestowania. Dzięki wdrożeniu zasady SWAN (SleepWellAtNight) i koncentracji na spółkach dywidendowych obecnie realizuje swoją drugą pasję – podróżowanie, a doglądanie inwestycji zajmuje mu nie więcej niż godzinę tygodniowo. W wolnym czasie, kiedy przebywa akurat w Polsce, aktywnie działa jako wolontariusz w kilku organizacjach charytatywnych.

Leave a Reply

Potrzebujesz informacji? Napisz do nas na info@usstocks.pl

Liczba zapytań do bazy: 163