Koszyk

Zastanawiałeś się kiedyś jak możesz przewidzieć krach / załamanie na giełdzie? Czy potrzebne są do tego nowe wyszukane wskaźniki? Przeczytaj dalej, a dowiesz się że wszystko czego potrzebujesz do oceny ekstremalnych stanów rynku, już masz.

Oto jak aktualnie wyglądają indeksy giełd amerykańskich:

sp

Przeglądając S&P500 i Nasdaq to jest już coś na rzeczy od około 2 miesięcy. Słabość rynków zaczęła się ujawniać w strukturze klinowej zaraz po wyjściu na nowe szczyty. Co to oznacza? Tylko tyle i aż tyle, że tam gdzie rynek powinien rosnąć ponieważ wychodzi na nowe maksima i większości traderów zapalają się sygnały kupna, NIE ROŚNIE. Ktoś nam od tygodni intensywnie sprzedaje swoje akcje, w momentach gdy najmniej się tego spodziewamy.

nq

Kolejna rzecz: DYWERGENCJE. To najprostsza i jedna z bardziej skutecznych metod oceny siły rynków poprzez porównanie między sobą kilku indeksów. Nasdaq od tygodni ewidentnie kuleje. Dodam tylko, że do tej pory był to zdecydowanie najsilniejszy indeks. Spółki wchodzące w jego skład rosły najmocniej. Teraz odpada jako pierwszy.

Z drugiej strony względnie silne S&P zdołało zrobić nowy szczyt w piątek 4 kwietnia po czym natychmiast odpadł ze zdwojoną siłą. Wydźwięk tych wydarzeń w mojej ocenie jest bardzo niekorzystny dla dalszego rozwoju wydarzeń.

To o czym nikt nie mówi, a co ma niesamowitą wartość prognostyczną w takich sytuacjach to nasze własne portfele i transakcje jakie wykonaliśmy w ostatnich tygodniach / miesiącach. Sięgnij pamięcią czy to co grałeś, przyniosło Ci oczekiwane efekty, czy łatwo przychodzi Ci zarobienie pieniędzy? Zakładam, że zawsze wchodzisz w rynek z oczekiwaniem szybkich zysków, czy rzeczywiście tak było? Zapewniam Cie, że nasze osobiste transakcje zdradzają więcej informacji niż myślisz.

Na swoim przykładzie, od dłuższego czasu wykonałem wiele transakcji bez wyraźnego efektu. Wybieram spółki, które zapowiadają niesamowity potencjał wzrostowy, po czym wybijają i on się nie realizuje, dziwne? Podsumowując ten okres: wiele pracy i wysiłku nie przełożyło się na jednoznaczne efekt biznesowy działań na giełdzie. Dlatego na wspomnianej piątkowej sesji zdecydowałem się zrobić sobie przerwę od aktywnych inwestycje w akcje i poobserwować rynek z boku. Jeśli masz podobne doświadczenia – to co mogę podpowiedzieć, zrób tak samo.

*****Łukasz Stępień

Łukasz Stępień

About Łukasz Stępień

Inwestor na rynkach akcji oraz mieszkań na wynajem. Ogromny entuzjasta rozwiniętych giełd akcji takich jak NYSE i NASDAQ. Inwestuje zgodnie z zasadą "SWAN", czyli Sleep Well At Night :)

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Potrzebujesz informacji? Napisz do nas na info@usstocks.pl

Liczba zapytań do bazy: 45