Koszyk

W co zainwestować 50000 zł?

Pamiętając o tym że zdecydowana większość rachunków inwestycyjnych w Polsce nie przekracza 20.000 zł, kwota 50.000 zł jest już całkiem znacząca dla rozpoczęcia inwestycji giełdowych.  Zgodzicie się ze mną, że jest to również zbyt duża suma, którą żal by było utracić w efekcie nieprzemyślanych, emocjonalnych decyzji. Dlatego już na początku warto zadać sobie kilka ważnych pytań, które być może przybliżą nas do wartościowych odpowiedzi.

Jaki jest nasz główny cel? Czy rzeczywiście chodzi o samo zainwestowanie, czy może prawdziwym celem jest ZARABIANIE pieniędzy na giełdzie?

Jeżeli mówimy o zarabianiu to chodzi nam o wypracowanie takiego stylu inwestycji, który pozwoli nam na konsekwentne pomnażanie kapitału, w odróżnieniu od pojedyńczej zyskownej inwestycji.

Celem jest zarabianie ale oczywistą sprawą jest, że pojawią się straty. Czy wiemy jak sobie z nimi poradzić?

Jak zarządzać kwotą 50000 zł? Czy w portfelu powinny się znaleźć jedna, pięć czy więcej pozycji?

Z mojego doświadczenia wynika, że jeżeli znajdziesz odpowiedzi tylko na te pytania które wymieniłem, odpowiedź na tytułowe „Jak zainwestować 50000 zł” będzie miała 3-ciorzędne znaczenie.

Dlatego postawię nowe pytanie:  „Jak zarabiać na giełdzie?” Co sprawia że w praktyce jest to tak trudne?

Moje osobiste doświadczenia oraz obserwacja środowiska inwestorów, zbliżyły mnie do poniższych wniosków:

  • Większość inwestorów zawiera transakcje na rynku zupełnie bez przygotowania i świadomości ryzyka
  • Tylko nieliczni wyciągają wnioski z własnych błędów, błędy pozostałych inwestorów są powielane wielokrotnie przez kolejne lata do czasu wyzerowania rachunku
  • Nauka inwestowania jest bardzo droga, doświadczenie zdobywa się latami

Zarobienie na giełdzie znaczących pieniędzy jest bardzo trudne, o ile nie zbuduje się swojej przewagi na rynku. Intuicyjne, emocjonalne inwestowanie niestety przybliża nas bardziej do utraty części lub całości kapitału. W praktyce inwestor, który wszedł na rynek z zamiarem zarabiania, bardzo szybko modyfikuje swój cel na odrabianie. A odrabianie jest jeszcze znacząco trudniejsze i wiąże się z jeszcze większym napięciem.

Jak widzicie problemów, z którymi musi się zmierzyć inwestor, jest bardzo dużo. Kluczem do rynku, który może nadrobić wieloletnie doświadczenie, jest odpowiednia edukacja. Jest to droga również mniej kosztowna niż samodzielne próby inwestowania. Uważam, że najlepszym sposobem, który sprawdził się w moim przypadku, jest znalezienie mentora, wiarygodnej osoby, praktyka rynku, który zechce podzielić się z nami swoją wiedzą. Na rynku istnieje wiele programów szkoleniowych i osób pozycjonujących się na eksperta od inwestycji, którzy niewiele mają wspólnego z praktyką. Pamiętajcie, że ta osoba ma ukształtować Was jako inwestorów, także proponuję bardzo sumienne sprawdzenie z kim współpracujecie.

Także odpowiadając na tytułowe pytanie „W co zainwestować 50000 zł?” odpowiedź jest bardzo prosta.

W siebie!

Zapewniam, że jeżeli z odpowiednią wiedzą będziesz miał kapitał i motywację do tego by podjąć się nudnego zawodu inwestora, sukces i pieniądze na rynku są już tylko kwestią czasu.

Form_post

Dziękuję, że doczytałe/aś do końca 🙂
Jeśli interesuje Cię jak inwestuję, wypełnij formularz i zapisz się na nasz Newsletter Dywidendowy.

Sending

Podobne artykuły:

31 RZECZY O PIENIĄDZACH, KTÓRE POWINIENEŚ WIEDZIEĆ

Ile potrzeba, żeby zacząć inwestować na giełdzie?

Fundusze ETF – wprowadzenie

Łukasz Stępień

About Łukasz Stępień

Inwestuję od 16 lat. Jestem pasjonatem i rzemieślnikiem inwestowania opartego na dywidendach i cashflowach. Inwestuję w grunty, nieruchomości, akcje polskich i zagranaicznych spółek oraz inwestuję swój czas, by pomagać ludziom poskładać swoje finanase. Moim marzeniem jest, żeby rodziny w Polsce prosperowały jak najlepiej, bez większych zmartwień o swoje finanse oraz żeby portfele akcji spółek dywidendowych stały się równie powszechnym aktywem dziedziczenia co dzisiaj nieruchomości.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Potrzebujesz informacji? Napisz do nas na info@usstocks.pl

Liczba zapytań do bazy: 50