Myślisz, że psychologia nie wpływa na Twoje transakcje? Pomyśl ile czynności wykonujesz codziennie bez Twojego świadomego udziału. Nie zastanawiasz się już przecież jak oddychać, chodzić, ubierać się, wiązać sznurowadła, prowadzić samochód, czy gotować ulubioną potrawę. Dzięki temu jesteś w stanie zrobić te wszystkie rzeczy, które robisz.
Mimo to, gdy zaczynamy inwestować, dalej jesteśmy na auto-pilocie, z programami często wymagającymi aktualizacji. To co ratuje nam skórę w codziennym życiu, najczęściej rani nasze inwestycje. Nie możemy wyłączyć tych programów. Możemy natomiast być świadomi jak działają i przeprogramować je, gdy przychodzi do tradingu. Oto 4 sposoby na to, jak mózg naprowadza nas na niewłaściwe transakcje.
Błędy poznawcze
To co słyszymy, widzimy, czytamy lub w inny sposób poznajemy, nie koniecznie musi być prawdziwe. Ale mózg ma tendencję do zakładania, że tak jest.
Własne badania i dokładne testy mogą zwykle zdemaskować to co uznawane za “oczywistą prawdę”, więc wszyscy traderzy powinni osobiście sprawdzić fakty i liczby przed przystąpieniem do wykorzystania wspomnianych informacji w ich swoich inwestycjach.
To co rani nawet większą liczbę osób inwestujących, są ich własne doświadczenia. Powiedzmy, że czytasz w książce o jakiejś strategii. Wszystko wygląda dobrze i zaczynasz ją stosować. Ponosisz 5 stratnych pozycji z rzędu…Boli, prawda? Zdegustowany zaczynasz już szukać nowej strategii na to jak zarabiać na akcjach. Twoje doświadczenie, składające się z 5ciu stratnych transakcji, podpowiada Ci, że cała strategia jest nic nie warta. Ale czy na pewno? To mógł być całkiem dobry plan gry, ale już właściwie się o tym nie dowiesz. Twój umysł podjął już decyzję.
Problem w tym, że własne doświadczenia są najszybciej dostępną „bazą danych”, która niemal zawsze odnosi się do bardzo małej ilości prób. Często są to 1-2 próby, które później odpowiadają za przekonanie, że „czegoś się nie da zrobić”. Biorąc pod uwagę, że będziemy tracić w dobrej strategii jak i, że czasami możemy zarobić „przez przypadek”, przynajmniej 100 transakcji powinno się odbyć, żeby zdobyć ogólny pogląd jak dana strategia rzeczywiście się spisuje.
Wartościowe cytaty:
“Giełda to jedyne miejsce na świecie, gdzie zarabia się pieniądze za bycie cierpliwym.”
„Giełda jest miejscem transferu pieniędzy od aktywnych do cierpliwych.” – Warren Edward Buffett
Awersja do ryzyka
Bardziej odczuwamy strach przed poniesieniem straty, niż zadowolenie z zysku o tej samej wartości. Nie lubimy tracić tego co już mamy. To ma ogromne przełożenie na nasze decyzje inwestycyjne.
Kiedy zaczynamy tracić na transakcji, unikamy podjęcia decyzji o zrealizowaniu tej straty, co oznacza że otwieramy się jednocześnie na możliwą jeszcze większą stratę. Tłumaczymy to mówiąc sobie, że strata jest tylko chwilowa, a cena wróci do wcześniejszych poziomów. Lub że my mamy rację, a to rynek się myli, utrzymujemy więc stratną pozycję, która jeszcze się pogłębia. Ale nie musisz się bać strat. Nawet mając ich dużo, ciągle możesz zarabiać pieniądze. Zaplanuj kiedy bezwzględnie opuścisz pozycję, jeszcze zanim ją podejmiesz.
Wartościowe cytaty:
“Pierwsze przyznanie się do błędu, boli najmniej.”
„Ludzie, którzy unikają niepowodzeń, unikają też sukcesu.” – Robert Kiyosaki
“Rynki mogą pozostać irracjonalne dłużej niż ty możesz pozostać wypłacalny” – John Maynard Keynes
Syndrom loterii
To potrzeba zarobienia dużych pieniędzy, bez żadnego rozsądnego planu. Hazardziści się kłaniają. Pieniądze są wrzucane na rynek, z nadzieją że szczęście się uśmiechnie i duży zysk spadnie z nieba. I nawet jak rzeczywiście duży zysk nadejdzie, jest on źródłem jeszcze większej frustracji, gdyż ostatecznie inwestor jest zupełnie nie przygotowany, na to co się ma wydarzyć później.
Błąd poznawczy polega tutaj na tym, że duże zmiany cen sprawiają złudzenie, dużych pieniędzy do zarobienia. Wybierasz więc forex lub mocno spekulacyjne spółki – jest ich mnóstwo. Jeżeli takich szukasz, znajdziesz je na pewno. Problem polega na tym, że tam nie zarobisz dużych pieniędzy. Paradoksalnie to co rośnie powoli i stabilnie, z większym prawdopodobieństwem przyniesie Ci zyski na, które czekasz. To doświadczenie przychodzi jednak z czasem.
Wartościowe cytaty:
„Kto chce się wzbogacić za dzień, będzie wisieć za rok.” – Leonardo da Vinci
”Chciwość pieniędzy jest największą przeszkodą w otrzymywaniu ich.” – Henry Ford
Wiedziałem vs. zrobiłem
Nasz umysł często przekonuje nas, że jeśli wiemy o czymś, to moglibyśmy to zrobić. Weźmy na przykład temat odchudzania. Większość ludzi wie, że przestrzeganie diety i regularne ćwiczenia, pomogłyby im stracić wagę. Choć rozwiązanie jest oczywiste, z jakiegoś powodu, nie znajduje realizacji. Zamiast tego taka osoba szuka nowych informacji, mówiąc „to już wiem, daj mi coś innego…”
Szukanie informacji jest często tylko wymówką do nie robienia tego co powinno być zrobione. Daje poczucie produktywnego wykorzystania czasu, ale produktywne nie jest.
Są podstawowe reguły, które inwestorzy powinni przestrzegać jeśli chcą odnieść sukces, żeby gra na giełdzie przyniosła im zarobki. Mimo to są ignorowane (gdy padną słowa „to już znam…” jakikolwiek rozwój jest niemożliwy).
Te reguły zakładają stworzenie trading planu, skupienie na wybranych 1, lub maksymalnie 2 strategiach, szybkie godzenie się ze stratami…
Jest ogromna różnica pomiędzy wiedzą na temat stop lossów, a rzeczywistym przyznawaniu się do błędów i wewnętrznym przekonaniu, że te małe stratne transakcje są czymś dobrym w moim biznesie. Zamiast pracy nad tymi najważniejszymi zasadami, większość osób dotknie tematu jedynie powierzchownie i zacznie szukać kolejnych informacji. Te informacje będą jednak bezużyteczne jeśli ich nie wdrożymy. W niektórych przypadkach powinieneś przestać szukać nowych technik (wiedzieć), a zacząć ćwiczyć i stosować te już Ci znane w praktyce (robić).
Wartościowe cytaty:
“Sukces polega na tym, by iść od porażki do porażki nie tracąc entuzjazmu” – Winston Churchill
“Sekretem czynienia postępów jest ruszenie z miejsca.” – Mark Twain
Swietne. W punkt. Prawdziwe. Dobrze sie czyta. I nie za dlugo, zebysmy mogli wciaz pozostac skupieni na artykule.
Chce wiecej 🙂