Jak wybrać spośród aktualnie 774 spółek regularnie wypłacających dywidendy od co najmniej 5 lat (stan na czerwiec 2020) najlepsze spółki do kupna? Czym się kierować? Jakie spółki dobierać?
W tym artykule bardzo dokładnie opiszę Ci jeden z moich gotowych schematów selekcji, który możesz powielić u siebie oraz udostępnię Ci arkusz do obserwacji spółek dywidendowych.
Przypomnę tylko, że poprzedni artykuł „Krok po kroku jak stworzyć swój arkusz dywidendowy w google docs i dobrze zarządzać portfelem” również zawierał gotowy arkusz oraz informacje przydatne przy budowie portfela dywidendowego. Jeżeli go jeszcze nie przeczytałeś, koniecznie wróć do niego klikając tutaj: https://usstocks.pl/krok-po-kroku-jak-stworzyc-swoj-arkusz-dywidendowy-w-google-docs-i-dobrze-zarzadzac-swoim-portfelem/
A tymczasem zapraszam do artykułu, który pozwoli Ci usystematyzować swoje podejście do wyboru spółek dywidendowych i tchnie w nie trochę długoterminowego spojrzenia (przynajmniej mam taką nadzieję 🙂
KROK 1 : Pobierz arkusz dividend champions.
Na łamach serwisu Seeking Alpha publikują różni autorzy. Wśród nich odnajdźcie tam Justina Law https://seekingalpha.com/author/justin-law#regular_articles, osoba którą warto obserwować pod tym kątem, ponieważ co miesiąc, w ostatnich dniach miesiąca, publikuje zazwyczaj opracowania spółek dywidendowych regularnie wypłacających rosnące dywidendy tzw. ALL CCC list, czyli listę spółek z kategorii CHAMPIONS (wypłacają rosnące dywidendy powyżej 25 lat) CONTENDERS (wypłacają rosnące dywidendy od 10 do 25 lat) oraz CHALLENGERS (wypłacają rosnące dywidendy od 5 do 10 lat).
Jest to o tyle przydatny arkusz i opracowanie, że zawiera większość kluczowych danych potrzebnych nam do wstępnej selekcji spółek. Zapoznaj się z nim bardzo dokładnie oraz przeczytaj objaśnienia do arkusza.
KROK 2: Kryteria wyboru.
We wspomnianym wyżej arkuszu jest aktualnie 774 spółek dywidendowych, potencjalnie bardzo ciekawych do kupna. To i tak już znacznie mniej niż łącznie ponad 6000 spółek notowanych na giełdach USA, wciąż jednak zbyt dużo, żeby móc się na coś łatwo zdecydować. Dlatego potrzebujemy jasnych kryteriów, które pozwolą nam odsiać większość z tych spółek, a jednocześnie dadzą nam możliwość skupienia się i pogłębienia wiedzy na temat tych kilku, które spełniają owe warunki. Tym bardziej to jest ważne, ponieważ nasze spółki dywidendowe kupujemy na zawsze i nie zamierzamy się z nimi nigdy rozstawać, chyba że nas do tego zmuszą 😉
Pełny zarys strategii wstępnej selekcji spółek najpełniej poznacie w tym video: https://youtu.be/TN7fvkKbOxQ. Obejrzyj to video i dowiedz się na jakie rzeczy zwracamy uwagę przy wyborze spółek.
KROK 3: Przygotuj swój arkusz.
Na bazie arkusza DIVIDEND CHAMPIONS oraz kryteriów o których mówi Bartek Szyma, przygotowałem swój arkusz, który pomaga mi dobierać spółki do portfela. Możesz także stworzyć swój własny (do czego zachęcam) lub skopiować mój, który udostępniłem dla Ciebie tutaj: https://docs.google.com/spreadsheets/d/11M9Ty0WiI8PnQuBp1hlS1wbW4GxPZq1A0LaS9HjRxzY/edit?usp=sharing
Arkusz ten zawiera spółki w podziale na sektory, posegregowane na podstawie oczekiwanej stopy dywidendy na kapitale po 20 latach (YOC za 20Y). Wskaźnik ten liczony jest na podstawie aktualnej stopy dywidendy oraz średniego tempa wzrostu dywidend z ostatnich 5 lat (DGR 5Y). Odsiane zostały natomiast spółki zbyt małe, z kapitalizacją rynkową poniżej 6-7 mld $. YOC za 20Y, służy mi do sprowadzenia do wspólnego mianownika wszystkich spółek dywidendowych. Na bazie tego jest mi łatwiej porównać je między sobą. W dalszej kolejności przyglądam się dodatkowym wskaźnikom takim jak PE, ROE, Payout Ratio, Debt / Equity.
Dlaczego YOC za 20Y jest jeszcze dla mnie ważne? Ponieważ pozwala mi oszacować, które spółki wypadają najlepiej w tym zestawieniu pod kątem aktualnej stopy dywidendy, jak i tempa rozwoju spółki i podnoszenia dywidend. Czasami obserwujemy ciekawe spółki, które znamy i lubimy, ale rozwijają się zbyt wolno, albo ich aktualna stopa dywidendy jest zbyt mała, żeby dywidenda ta miała szansę zapracować wystarczająco dobrze w okresie 20 letnim.
Przykładem takiego oczekiwanego rozwoju spółki jest poniższy PERFORMANCE UGI CORP:
Kluczowe informacje jakie wynikają z tego zestawienia: Z 10.000$ zainwestowanych w 2001 roku spółka zwróciła w formie dywidendy łącznie 23.542$. A sumarycznie zmiana ceny i wypłacone dywidendy przyniosły wynik 81.587$, czyli 11,2% średniorocznie. Żeby osiągnąć takie parametry kluczowe było kupno UGI Corp przy wysokiej stopy dywidendy na starcie (6,5%) i przyłączenie się do spółki, która co roku wypłaca dywidendy i systematycznie je podnosi w tempie około 10% średniorocznie.
KROK 4: Stwórz watchlistę najlepszych spółek.
Stwórz swoją watchlistę najlepszych spółek i zacznij jak najwięcej o nich czytać. Przejrzyj dokładnie ich dane finansowe, czym się zajmują, jakie mają produkty, w jakim kierunku chcą się rozwijać? Możesz dodatkowo spróbować ocenić je technicznie np. w AMIBROKERZE i wyznaczyć poziomy cenowe, przy której chciałbyś je zebrać. Ja dodatkowo oszacowałem sobie poziom stopy dywidendy przy której chciałbym zebrać spółki z mojej watchlisty. Zrobiłem to na bazie obserwacji firmy w serwisie GURU FOCUS https://www.gurufocus.com/ w zakładce DIVIDEND, gdzie zwracam uwagę na grafikę DIVIDEND YIELD HISTORY i patrzę jaka stopa dywidendy historycznie była atrakcyjna dla spółki.
Następnie te wartości wpisuję do arkusza i wstawiam formułę, która oznacza mi na czerwono / zielono spółki, które spełniają kryteria i potencjalnie nadają się do kupna.
Sporo pracy w tym punkcie, ale im lepiej przyłożysz się do tego, tym większą masz szansę wybrać rzeczywiście bardzo ciekawe perełki inwestycyjne. Pamiętaj, że najlepsze okazje inwestycyjne są zwykle bardzo krótkie i pozwalają z siebie skorzystać tylko tym najlepiej przygotowanym. Nie mniej dobre okazje inwestycyjne są już trochę częstsze choć również nie zwalniają z samodzielnego myślenia. Bądź jak profesjonalny inwestor na rynku nieruchomości, który przegląda wiele ofert, ma swój kalkulator albo zeszyt, wpisuje do niego kluczowe parametry i dobrze wie, czy kupi daną nieruchomość, czy nie 🙂 Zero emocji, tylko chłodna kalkulacja.
Na koniec jeszcze raz podstawiam link do mojego arkusza OBSERWACJI SPÓŁEK DYWIDENDOWYCH i zachęcam do samodzielnej pracy ze spółkami. Pozdrowienia! 🙂
Tylko tak dalej, chłopcy! Robię to samo od jakiegoś czasu z dobrymi rezultatami tylko na trochę większą skalę. Portfolio ciągle w budowie i to jest projekt na co najmniej 2-3 lata. Tylko rynek USA i nawet mamy podobne firmy, przy czym ja mam zamiar ograniczyć się do 6-7 max. Mieszkania i domy też, ale to za dużo kłopotu. Po przejściu na emeryturę zostaną tylko dywidendy. A propos Altria MO miała dobre zarobki dwa kwartały z rzędu i powyższyli dywidendę. Teraz jest $3.44. Dobra prognoza na przyszłość. Inwestycja w Cronos może też się w końcu opłaci. Pozdrawiam.
Cześć, czy naprawdę wszystkie DGRy 5y wprowadzaliście ręcznie, przecież tam nie ma żadnego makro. Ile to pracy!
Czy arkusz był wrzucony jednorazowo, czy korzystacie z niego na co dzień i go aktualizujecie?
Hej Wiktor,
tak sporo pracy ale na szczęście nie musiałem wpisywać ich ręcznie tylko zaczytałem formułę, która mi je ściągnęła, a następnie przepisałem wartości.
Tak bazuję na tym, może nie na codzień ale bardzo aktywnie 🙂
Pozdrawiam!
Czesc, podpowiesz co znajdziemy w kolumnie MR? Meega robota i pomoc dla mnie ten exce brawo dziekuje 🙂