Koszyk

Wprowadzenie

Dosyć niedawno zostałem poproszony przez dobrego przyjaciela o pomoc w skonstruowaniu portfela dywidendowego, który w przeciągu 10 lat mógłby zacząć utrzymywać go wraz z rodziną. Ponieważ portfel będzie budowany od podstaw, stąd może to być materiał na niezły cykl edukacyjny dla początkujących inwestorów. Pamiętajcie, że żadna z poniższych informacji nie jest rekomendacją inwestycyjną, a całość ma jedynie wymiar informacyjno-edukacyjny.

Założenia są bardzo proste:

  • Co miesiąc do portfela ma być dokładany ok 1k USD, za który będzie nabywany pakiet akcji 1-10 spółek.
  • Wszystkie dywidendy będą reinwestowane.
  • Dopłaty do portfela mają trwać minimum 10 lat.
  • Cel: po 10 latach portfel powinien generować wystarczająco dużo gotówki aby pokryć wydatki na przeżycie (opłaty za mieszkanie, jedzenie i media).
  • Czas życia portfela: nieskończony horyzont inwestycyjny.

Zapraszam do wspólnej podróży. Zobaczymy, czy uda się zupełnie początkującemu inwestorowi zbudować portfel, który po kilku latach będzie mógł zapewnić przeciętnej rodzinie utrzymanie.

Piąta odsłona Portfela Rosnących Dywidend

Listopadowe spółki

Komentarz:

  1. AFL: ubezpieczyciel specjalizujący się w ubezpieczeniach na życie sprzedawanych głównie w Japonii. Na tamtym rynku współpracuje m.in. z pocztą japońską. Ze względu na wysokie nasycenie swoimi usługami w Kraju Kwitnącej Wiśni, w ostatnich latach spowolnił tempo rozwoju. Rosnące stopy procentowe wywierają presję na wyceną spółek z branży ubezpieczeniowej, jednocześnie przekładając się w dłuższym terminie na szybsze tempo rozwoju (rosną kupony z portfela)
  2. ADM: spółka zajmuje się składowaniem, transportem, przetwarzaniem i sprzedażą płodów rolnych. Jest to jedna z najstarszych spółek w ty zestawieniu – została założona w roku 1898, a zatem w 2018 świętowała 120 urodziny.
  3. CB: kolejny ubezpieczyciel – podobnie, jak w przypadku AFL, wycena spółki znajduje się pod presją rosnących stóp w krótkim terminie, natomiast w długim wyższe stopy są oczywiście czynnikiem korzystnym. Chubb jest spółką zdecydowanie mniej wyspecjalizowaną niż Aflac, a największym obszarem są ubezpieczenia majątkowe, chociaż spółka nie stroni od innych typów ubezpieczeń – w tym reasekuracji. Co ciekawe, jest to podmiot posiadający siedzibę w Szwajcarii.
Form_post

Dziękuję, że doczytałe/aś do końca 🙂
Jeśli interesuje Cię jak inwestuję, wypełnij formularz i zapisz się na nasz Newsletter Dywidendowy.

Sending

Podobne artykuły:

Portfel Rosnących Dywidend cz1
Portfel Rosnących Dywidend cz2
Portfel Rosnących Dywidend cz 3

Bartek Szyma

About Bartek Szyma

Zawodowy inwestor, programista, działacz społeczny, dziennikarz. W 2010 roku porzucił dobrze zapowiadającą się karierę w korporacji i od tego czasu utrzymuje się głównie z inwestowania. Dzięki wdrożeniu zasady SWAN (SleepWellAtNight) i koncentracji na spółkach dywidendowych obecnie realizuje swoją drugą pasję – podróżowanie, a doglądanie inwestycji zajmuje mu nie więcej niż godzinę tygodniowo. W wolnym czasie, kiedy przebywa akurat w Polsce, aktywnie działa jako wolontariusz w kilku organizacjach charytatywnych.

6 komentarzy

  • ADAMXX pisze:

    Cześć
    Pozwoliłem sobie do Ciebie napisać, bo mam pewien problem związany z Equity Magazine, Ty jesteś jednym z jego autorów i do tego jedynym bliżej mi znanym (pamiętam Ciebie z prelekcji dla SII Katowice których zawsze z zaciekawieniem i przyjemnością słuchałem). Otóż od dość dawna subskrybuję to pismo, ale nie archiwizowałem numerów, które dostawałem. Teraz chciałem skompletować całość, ale jakoś nie mogę się dogadać z panią Agnieszką Adamczyk. Dostałem tylko 10 ostatnich, a pozostałe są podobno nieosiągalne nawet odpłatnie. Nie bardzo rozumiem taką politykę, gdy ktoś dysponuje opublikowaną wartościową treścią i nie chce jej w żaden sposób udostępniać. Zazwyczaj we współczesnym świecie robi się odwrotnie. Czy mógłbyś jakoś pomóc w uzyskaniu pozostałych numerów?
    Pozdrawiam. Adam Tkaczewski

    • Łukasz Stępień pisze:

      Cześć Adam,
      pewnie, zobaczę co da się zrobić 😉 Dam znać na maila.

    • Bartek Szyma pisze:

      Hej, miło mi, że pamiętasz moje wystąpienia dla SII 🙂 Przesłałem Twojego maila do Przemka (red. naczelnego) może on coś poradzi. Ze swojej strony mam niestety tylko swoje archiwalne artykuły reszty nigdy nie archiwizowałem.

    • Bartek Szyma pisze:

      Z odpowiedzi, jaką przesłał mi Przemek: “(…)Udostępniamy ostatnie 10 numerów, czyli jakieś półtora roku archiwów wstecz. W tym czasie zmigrowaliśmy na nową stronę i wysyłanie linków do starszych numerów to dla nas straszny pain(…)”. Ogółem jeżeli brakuje Ci jednego czy dwóch numerów, to mogą podesłać, ale z całym archiwum jest problem ze względów technicznych

  • Marcin pisze:

    Witam. Panie Łukaszu styczeń się kończy a nie ma spółek do portfela za grudzień no i za styczeń.
    Mam nadzieję że się znajomy nie romyślił i nie zamknął portfela.
    Pozdrawiam

    • Bartek Szyma pisze:

      Kolega się nie rozmyślił i dalej dzielnie na początku każdego miesiąca inwestuje. Problem leży po mojej stronie – napiszę coś więcej o tym wkrótce 🙂 Zaległe wpisy postaram się wkrótce również nadgonić!

Leave a Reply

Potrzebujesz informacji? Napisz do nas na info@usstocks.pl

Liczba zapytań do bazy: 186