Koszyk

Wprowadzenie

Portfel RD pokazuje drogę inwestora od pierwszego zasilenia rachunku maklerskiego do dywidendowego “bohatera”. Właściciel portfela inwestuje od lipca 2018 roku, a decyzje podejmuje na podstawie własnych analiz stosując kryteria inwestowania skoncentrowanego na dywidendach oraz po konsultacjach ze mną. Celem portfela jest pokrycie kosztów życia dwuosobowej rodziny samymi dywidendami po maksymalnie 10 latach dopłat. Jeżeli jesteś ciekaw, jak ta podróż przebiega, to zapraszam do dalszego czytania!

Założenia sprawdzisz w pierwszym artykule z tego cyklu: https://usstocks.pl/portfel-rosnacych-dywidend/

Na początku lutego dominującym tematem na rynkach jest coronavirus dzięki któremu doczekaliśmy się czegoś na kształt mini-korekty. Przede wszystkim widać to po Big Oil, które cierpią przez spadek popytu na surowiec w Chinach. Cóż, nie pozostało nam nic innego, jak tylko skorzystać z okazji i naenergetyzować się pod korek. Do portfela trafiają:

  1. XOM: 5 akcji po 60.72$,
  2. RDS.B: 6 sztuk po 51.24$,
  3. CVX: 3 akcje po 106.25$

Jesteśmy w bardzo ciekawym momencie cyklu koniunkturalnego na ropie – pierwszy raz odkąd sięgam pamięcią model zintegrowany radzi sobie gorzej od stricte upstreamowego. Widać to doskonale po zachowaniu akcji XOM (najniższe ceny od dekady) vs CVX (“ledwie 20% przecena od szczytów w 2017r). Exxon jest obecnie notowany z najwyższą stopą dywidendy od bardzo długiego czasu. Break even capexowo-dywidendowy spółka osiągnie przy cenie ok 40$ za baryłkę, co oznacza, że dzisiejsze ceny ropy (55$) z powodzeniem wystarczą na pokrycie wymaganych wydatków, dywidend oraz inwestycji.


Osobiście jestem bardzo pozytywnie nastawiony do XOMa i przy dobrej strategii opcyjnej jest to mój kandydat na tegoroczny play of the year.

Przy okazji warto wspomnieć, że po reformach w NL obecnie nie ma różnic pomiędzy RDS A i B natomiast znając skłonności kontynentalnej Europy do socjalizowania, preferujemy pozostać przy “brytyjskiej części spółki”.

Po ostatnich zakupach portfel wzbogacił się o solidnych płatników dywidend odpowiednio 6.5% 5.6%(XOM), 4.8%(CVX) i 7.5% (RDS)

Poprzednie części cyklu

Portfel Rosnących Dywidend Marzec 2019
Portfel Rosnących Dywidend Grudzień 2019

Portfel Rosnących Dywidend Styczeń 2020

Bartek Szyma

About Bartek Szyma

Zawodowy inwestor, programista, działacz społeczny, dziennikarz. W 2010 roku porzucił dobrze zapowiadającą się karierę w korporacji i od tego czasu utrzymuje się głównie z inwestowania. Dzięki wdrożeniu zasady SWAN (SleepWellAtNight) i koncentracji na spółkach dywidendowych obecnie realizuje swoją drugą pasję – podróżowanie, a doglądanie inwestycji zajmuje mu nie więcej niż godzinę tygodniowo. W wolnym czasie, kiedy przebywa akurat w Polsce, aktywnie działa jako wolontariusz w kilku organizacjach charytatywnych.

6 komentarzy

  • Bartosz Śmigielski pisze:

    “Po ostatnich zakupach portfel wzbogacił się o solidnych płatników dywidend odpowiednio 6.5% (XOM)” DY na XOM to ~5,6%

  • Alex pisze:

    XOM od lat nie zarabia wystarczająco aby pokryć w pełni wypłatę dywidendy, ratują się wyprzedażą majątku. Do break-even to potrzebują ropy po $80-100 za baryłkę. Dzisiejsze ceny z całą pewnością nie wystarczą na pokrycie wydatków, dywidendy i inwestycji. Mimo to mam akcje tej spółki i planuję kupić więcej, ale przy podejmowaniu decyzji warto opierać się na faktach.

    • Bartek Szyma pisze:

      Ciekawe wyliczenia. Pozostanę jednak przy swoich – XOMowi wystarczy baryłka po 40$ żeby pokryć CAPEX i dywidendę.

  • tomek pisze:

    Witam,
    Również od paru lat inwestuję w spółki dywidendowe, w większości amerykańskie. Jednak ostatnio napotkałem na bardzo niepokojące informacje, które niestety potwierdziłem w kilku źródłach, a mianowicie amerykańskie prawo spadkowe. Po śmierci właściciela rachunku brokerskiego Wujek Sam rości sobie prawo do 40% Twoich aktywów (akcje spółek amerykańskich) powyżej kwoty 60 tys USD. Niestety nie ma znaczenia, że akcje są kupione u np. europejskiego brokera. Można o tym poczytać tutaj:
    https://www.bogleheads.org/forum/viewtopic.php?f=22&t=150851&sid=d0a3f031fcd9d4829683a502f8797a5b
    Także na stronie IRS

    • Bartek Szyma pisze:

      Nie robiłbym z tego problemu. Jeżeli bardzo będziesz chciał przekazać dzieciakom akcje, to wystarczy w odpowiednio “zaawansowanym” wieku otworzyć rachunek na nie, przetransferować papiery (w IB jest to np. bezpłatne) i dalej zarządzać kontem osobiście 🙂

Leave a Reply

Potrzebujesz informacji? Napisz do nas na info@usstocks.pl

Liczba zapytań do bazy: 168