Wprowadzenie
Dosyć niedawno zostałem poproszony przez dobrego przyjaciela o pomoc w skonstruowaniu portfela dywidendowego, który w przeciągu 10 lat mógłby zacząć utrzymywać go wraz z rodziną. Ponieważ portfel będzie budowany od podstaw, stąd może to być materiał na niezły cykl edukacyjny dla początkujących inwestorów. Pamiętajcie, że żadna z poniższych informacji nie jest rekomendacją inwestycyjną, a całość ma jedynie wymiar informacyjno-edukacyjny.
Założenia są bardzo proste:
- Co miesiąc do portfela ma być dokładany ok 1k USD, za który będzie nabywany pakiet akcji 1-10 spółek.
- Wszystkie dywidendy będą reinwestowane.
- Dopłaty do portfela mają trwać minimum 10 lat.
- Cel: po 10 latach portfel powinien generować wystarczająco dużo gotówki aby pokryć wydatki na przeżycie (opłaty za mieszkanie, jedzenie i media).
- Czas życia portfela: nieskończony horyzont inwestycyjny.
Zapraszam do wspólnej podróży. Zobaczymy, czy uda się zupełnie początkującemu inwestorowi zbudować portfel, który po kilku latach będzie mógł zapewnić przeciętnej rodzinie utrzymanie.
Czwarta odsłona Portfela Rosnących Dywidend
Październikowe spółki
Komentarz:
- FDX: gigant z branży kurierskiej, którego przedstawiać chyba nie trzeba. Dość atrakcyjna wycena spowodowana obawami rynku przed potencjalnym przejęciem biznesu przez Amazon. W mojej ocenie bardziej prawdopodobna jest współpraca obu tych podmiotów niż rywalizacja tym bardziej, że centra dystrybucyjne i logistyczne, którymi dysponuje FedEx są trudne do powielenia. Spółka niedawno zakończyła olbrzymi program inwestycyjny, dzięki czemu dysponuje najnowocześniejszymi centrami w branży. Dzięki temu zdecydowanie droższa w wycenie niż DHL, który dopiero będzie wdrażał swój własny program inwestycyjno-modernizacyjny.
- IRM: podmiot zajmujący się przechowywaniem dokumentów. Od niedawna zmienił strukturę korporacyjną na REITy. Proces się co nieco przedłużał ze względu na konieczność wydzielenia części spółek-córek, których IRS nie chciało widzieć w strukturze REITa. Bardzo wysoka dywidenda (ok 8% p.a.) wsparta jest dość dobrym poziomem zlewarowania (ok. 5.6x AFFO), które ma spaść do 2020 do 5.5x AFFO. W zestawieniu wskaźniki przeliczone do AFFO, zamiast tradycyjnie do EPS.
- XOM: największa na świecie publiczna zintegrowana spółka zajmująca się zarówno DOWN jak i UP streamem. Spółki z sektora Energy kontrintuicyjnie należy kupować wtedy, kiedy wskaźnikowo są drogie. Historycznie Exxon z bieżącą stopą dywidendy powyżej 4% zazwyczaj stanowił ciekawą okazję inwestycyjną. Jest to jeden z nielicznych tzw. supermajorsów, który wyszedł wzmocniony po krachu na rynku ropy w latach 2014-2016, tym niemniej w najbliższych latach nie ma co oczekiwać zbyt szybkiego tempa podwyżek dywidendy – ostatnia płątność wzrosła o ok 6.% wobec 10% pięcioletniej średniej.
Witam. A gdzie wpis za listopad ? Co tym razem trafia do portfela ? Pozdrawiam niecierpliwy czytelnik
Wpis jest prawie gotowy (od mniej więcej półtora tygodnia 😉 ). Wszystko się niestety sprowadza do mojego permanentnego braku czasu…