Koszyk

Wprowadzenie

Portfel RD pokazuje drogę inwestora od pierwszego zasilenia rachunku maklerskiego do dywidendowego “bohatera”. Właściciel portfela inwestuje od lipca 2018 roku, a decyzje podejmuje na podstawie własnych analiz stosując kryteria inwestowania skoncentrowanego na dywidendach oraz po konsultacjach ze mną. Celem portfela jest pokrycie kosztów życia dwuosobowej rodziny samymi dywidendami po maksymalnie 10 latach dopłat. Jeżeli jesteś ciekaw, jak ta podróż przebiega, to zapraszam do dalszego czytania!

Założenia sprawdzisz w pierwszym artykule z tego cyklu: https://usstocks.pl/portfel-rosnacych-dywidend/

Nowe spółki:

Po “krótkiej” wakacyjnej przerwie, do Portfela trafiają spółki przemysłowe – wytwórca narzędzi, spółka zajmująca się frachtem oraz podmiot zajmujący się wytwarzaniem i modernizacją podzespołów w branży lotniczej.

Komentarz:

1. SNA – mała spółka industrialna zajmująca się produkcją narzędzi oraz systemów i oprogramowania diagnostycznego. Zbyt niska kapitalizacja (ok 8 mld $) jest jednak pewnym naruszeniem zasad ponieważ chcemy aby nasze spółki były warte min. 10 mld $ w momencie kupna minusem jest również dość krótka historia dywidendowa trwająca zaledwie 9 lat. Snap-on Incorporated rozwija się szybko i większość parametrów (PE, DPR, Div Growth itp.) ma na dobrych poziomach, więc zbyt niska kapitalizacja nie stanowi przeszkody. Tym niemniej – łamanie zasad powinno być zarezerwowane dla zaawansowanych inwestorów 🙂 Wpadają 2 akcje po 159.22$


2. CHRW – Jedna z mniejszych zajmujących się frachtem oraz dostarczaniem rozwiązań logistycznych. Kapitalizacja rzędu 11mld $ czyni ją mniejszym bratem Fedexu czy DHLa. Tym niemniej C.H. Robinson Worldwide, Inc może się pochwalić 21 letnią historią podnoszenia dywidend, co plasuje go bardzo blisko zaszczytnego miana championa. Przez ostatnie 10 lat spółka mogła się poszczycić blisko 8% dynamiką wzrostu dywidendy oraz ok 8.5% dynamiką zysku. Wpadają 3 akcje po 90.52$


3. GD – General Dynamic swoją działalność dzieli na pięć segmentów, które w ostatnim kwartale wyglądały następująco (przychody [mld$] / dynamika przychodów):

  • Aerospace (2.2 / 22.7%) 
  • Combat Systems (1.6 / 13.6%),
  • Information Technology (2.2 / 120%),
  • Mission Systems (1.2 / 5.5%),
  • Marine Systems (2.1 / 1.2%)

W ostatnim kwartale przychody spółki rosły o 22%, EBITDA o 12.9% aczkolwiek na tym cieniem kładzie się spadek zysku na akcję o 3.4%. Na zysk cieniem położyła się wyższa amortyzacja (i deprecjacja) – 205 mln vs 110 rok wcześniej i wyższe koszty odsetkowe – 117 mln$ vs 27 mln $ rok wcześniej. Wpadają 2 akcje po 169.03$

Pamiętajcie, że żadna z poniższych informacji nie jest rekomendacją inwestycyjną, a całość ma jedynie wymiar informacyjno-edukacyjny.

Pełny portfel można będzie wkrótce znów znaleźć tutaj, obecnie strona przechodzi prace konserwacyjne 🙂

Form_post

Dziękuję, że doczytałe/aś do końca 🙂
Jeśli interesuje Cię jak inwestuję, wypełnij formularz i zapisz się na nasz Newsletter Dywidendowy.

Sending

 

Portfel Rosnących Dywidend Luty 2019
Portfel Rosnących Dywidend Styczeń 2019
Portfel Rosnących Dywidend Grudzień 2018

Bartek Szyma

About Bartek Szyma

Zawodowy inwestor, programista, działacz społeczny, dziennikarz. W 2010 roku porzucił dobrze zapowiadającą się karierę w korporacji i od tego czasu utrzymuje się głównie z inwestowania. Dzięki wdrożeniu zasady SWAN (SleepWellAtNight) i koncentracji na spółkach dywidendowych obecnie realizuje swoją drugą pasję – podróżowanie, a doglądanie inwestycji zajmuje mu nie więcej niż godzinę tygodniowo. W wolnym czasie, kiedy przebywa akurat w Polsce, aktywnie działa jako wolontariusz w kilku organizacjach charytatywnych.

4 komentarze

Leave a Reply

Potrzebujesz informacji? Napisz do nas na info@usstocks.pl

Liczba zapytań do bazy: 182