Wprowadzenie
Portfel RD pokazuje drogę inwestora od pierwszego zasilenia rachunku maklerskiego do dywidendowego “bohatera”. Właściciel portfela inwestuje od lipca 2018 roku, a decyzje podejmuje na podstawie własnych analiz stosując kryteria inwestowania skoncentrowanego na dywidendach oraz po konsultacjach ze mną. Celem portfela jest pokrycie kosztów życia dwuosobowej rodziny samymi dywidendami po maksymalnie 10 latach dopłat. Jeżeli jesteś ciekaw, jak ta podróż przebiega, to zapraszam do dalszego czytania!
Założenia sprawdzisz w pierwszym artykule z tego cyklu: https://usstocks.pl/portfel-rosnacych-dywidend/
Pierwsza połowa marca była pełna bardzo przyjemnych niespodzianek i okazji stąd po raz kolejny portfel rosnących dywidend podwoił swoje inwestycje. Tym razem zaproszenie do listy płatników otrzymały:
- EPR (13.07$ za akcję) – “trudny” REIT z mega dywidendą. Operuje w zakresie nieruchomości “rozrywkowych”, najbardziej dotkniętych korona-problemami. Ok 81% powierzchni stanowi entertainment & recreation. Duże zagrożenie cięcia dywidendy, tym niemniej same nieruchomości są znacząco więcej warte niż wynosiła wycena spółki w momencie kupna.
- AFL (27.00$ per share) – wspaniale zarządzany ubezpieczyciel. Oferuje głównie ubezpieczenia zdrowotne (nowotwory) w Japonii. Zaledwie 30% sprzedaży spółki pochodzi z USA. Moim zdaniem jedna ze spółek aspirujących do miana the bluest of chips.
- ROST (63.00$ ps) – połączenie IKEI i ciucholandu. Dynamiczny rozwój spółki w minionych latach powodował, ze rzadko dawało się kupić jej akcje z PE niższym niż 20. Cóż, w tym roku mikołaj przyszedł w marcu. Nie kupić ROST przy PE 14 to byłoby czyste szaleństwo 🙂
- STAG (18.05$ ps) – bardzo przyjemny REIT zajmujący się wynajmowaniem przestrzeni magazynowej. Spółka koncentruje się na mniej zurbanizowanych obszarach (lokacje typu B i C) dzięki czemu udaje jej się wycisnąć ponadprzeciętną rentowność w swojej niszy. Dodatkowo wzrost zainteresowania zakupami online powinien stanowić boost dla wyników w przyszłości. Nie mówiąc o niskich stopach.
- DIS (84.22$ ps) – znany i lubiany “Dom Myszy”. Dłuższą analizę tego mediowego giganta znajdziecie tutaj
- OKE (14.90$ ps) – operator infrastruktury do przesyłania ropy, gazy i innych surowców. Kolejny mega płatnik dywidendowy. Z drugiej strony, skoro zarząd spółki kupuje na potęgę, to dlaczego się nie przyłączyć?
Poprzednie części cyklu:
Portfel Rosnących Dywidend Styczeń 2020
Portfel Rosnących Dywidend Luty 2020
Portfel Rosnących Dywidend Marzec 2020
EPR Properties nie ucioł dywidendy?
To prawda ale wszystkie REITy oberwały straszliwie w marcu – często niezasłużenie. Tak, czy inaczej cykl zostaje zawieszony bo jak pokazuje praktyka, tam gdzie dwie zajęte osoby muszą się zgadać żeby coś dograć, tam rodzą się problemy i poślizgi. Już łatwiej byłoby mi opisywać mój własny portfel 🙂