Wprowadzenie
Portfel RD pokazuje drogę inwestora od pierwszego zasilenia rachunku maklerskiego do dywidendowego “bohatera”. Właściciel portfela inwestuje od lipca 2018 roku, a decyzje podejmuje na podstawie własnych analiz stosując kryteria inwestowania skoncentrowanego na dywidendach oraz po konsultacjach ze mną. Celem portfela jest pokrycie kosztów życia dwuosobowej rodziny samymi dywidendami po maksymalnie 10 latach dopłat. Jeżeli jesteś ciekaw, jak ta podróż przebiega, to zapraszam do dalszego czytania!
Założenia sprawdzisz w pierwszym artykule z tego cyklu: https://usstocks.pl/portfel-rosnacych-dywidend/
Edycja październik – grudzień 2019
Modelowy portfel urósł do dość pokaźnych rozmiarów – na początku października same dopłaty wyniosły 15k USD. Do tego nastąpił dość pokaźny wzrost wartości zakupionych akcji oraz doszły wypłacone dywidendy. Dokładniejsze podsumowanie pojawi się wkrótce – na razie dość powiedzieć, że wartość portfela znacząco przekroczyła 20k USD, a jego właściciel nabył wystarczająco dużo wiedzy z zakresu AF aby zacząć zgłębiać tematykę opcji.
Komentarz:
W październiku zidentyfikowaliśmy dwa zachwycające REITY, które zostały dramatycznie przecenione przez rynek. Mowa o GEO i CXW, czyli dwóch największych, prywatnych operatorach zakładów karnych w USA. Oceniając po samych wynikach, wydawałoby się, że kurs powinien rosnąć o grube dziesiąt procent rocznie:
- GEO (AFFO) + 15.5% r/r
- CXW (AFFO) + 26% r/r
Tymczasem rynek zamiast zachwycić się wyśmienitymi wynikami, ukarał obie spółki gigantyczną przeceną – szybki rzut oka na cenę akcji GEO pokaże nam, że spółka jest o ok 50% poniżej maksimum, jakie zanotowała w 2017 roku.
Przyczyna tej przeceny jest dość prozaiczna – inwestorzy obawiają się wpływu polityki na biznes obu podmiotów. Czy słusznie – naszym zdaniem nie, natomiast, jak zwykle wszystko zweryfikuje czas. Największa wyprzedaż miała miejsce po słowach jednej z uczestniczek prawyborów prezydenckich z ramienia Partii Demokratycznej w USA. Padło wtedy stwierdzenie, że zarabianie na więzieniu ludzi jest niemoralne. Jest to w zasadzie dość oryginalne bowiem przeludnienie więzień federalnych sięga blisko 20% podczas, gdy więzienia prywatne w USA funkcjonują na poziomie 102% obłożenia. Niestety federalny system więziennictwa jest mocno niewydajny (co więcej lepszy współczynnik resocjalizacji osiągają prywatne podmioty). Tym niemniej widmo utraty kontraktów rozbudziło wyobraźnię inwestorów. Na domiar wszystkiego – do pieca paliwo dołożyły władze Kalifornii (ponownie Demokraci) ogłaszając iż stan ten nie będzie dłużej współpracował z prywatnymi operatorami zakładów karnych. Datą graniczną jest… 2028 rok.
Cóż, jak to w polityce – słowa rzuca się łatwo szkoda tylko, że z realizacją nieco gorzej – wystarczy przypomnieć obietnicę zamknięcia Guantanamo którą złożył Obama przed swoją pierwszą kadencją. Jak się okazuje, Guantanamo jak funkcjonowało, tak funkcjonuje nadal pomimo 8 lat rządów demokratycznego prezydenta i kolejnych 4 republikańskiego. Co sprowadza nas do tezy, że nie tylko od deklaracji do realizacji obietnic wyborczych jest daleko, to dość często nawet jeżeli kandydat chce się z nich wywiązać, to łatwo mu rozbić się o praktykę (co zresztą pokazuje casus Kalifornii – prywatne więzienia są bebe ale zrezygnujemy z nich za 9 lat). Stąd też z dość czystym sumieniem zajęliśmy w grudniu długą pozycję na akcjach obu podmiotów. W sumie na zakup 100 akcji każdej ze spółek musieliśmy zapłacić 3200$, natomiast cena jednostkowa po uwzględnieniu premii opcyjnej (310$) wyniosła odpowiednio:
- 13.90 GEO
- 15.00 CXW
Pełny portfel można znaleźć tutaj, wkrótce pojawi się rozpiska portfolio z podziałem na sektory, podsumowanie dywidend oraz garść statystyk.
Portfel Rosnących Dywidend Luty 2019
Portfel Rosnących Dywidend Styczeń 2019
Portfel Rosnących Dywidend Grudzień 2018
Witam.
Bartku nie ukrywam , że 10 % dywidendy kuszą tylko to ryzyko polityczne powstrzymuje mnie od REIT- ów więziennych . Już w październiku Brad Thomas na Seeking alfa o tym pisał. Chciałem zainwestować ale ostatecznie DLR, IRM , SKT, SPG trafiło do portfela.
pozdrawiam Marcin Z.
Ryzyko polityczne moim zdaniem ostatnio mocno zmalało. Nie dość, że udało się zabezpieczyć finansowanie z sektora bankowego (nieujawniony bank), to jeszcze Kalifornia, która miała być pierwszym stanem bez prywatnego więziennictwa podpisała umowę w myśl której GEO ma zabezpieczone kontrakty do 2029 (a być może nawet 2032). Z drugiej strony nie ma sensu inwestować w papiery, które Cię nie przekonują 🙂
Tak z innej beczki. Boeing prawie na dnie co sądzisz o zainicjowaniu małej pozycji ?
Najważniejsze pytanie, czy spółka ma szansę rosnąć. Gdzie leży źródło jej przyszłych dochodów. Przyznam się bez bicia, że prawie nie znam branży ale tak na szybko patrząc, to nie wiem co Boeing może zrobić, żeby dynamicznie rosnąć. Jeszcze biorąc pod uwagę rosnącą konkurencję ze strony Chin…