Koszyk



Wprowadzenie

Jakiś czas temu zostałem poproszony przez dobrego przyjaciela o pomoc w skonstruowaniu portfela dywidendowego, który w przeciągu 10 lat mógłby zacząć utrzymywać go wraz z rodziną. Ponieważ portfel będzie budowany od podstaw, stąd może to być materiał na niezły cykl edukacyjny dla początkujących inwestorów. Pamiętajcie, że żadna z poniższych informacji nie jest rekomendacją inwestycyjną, a całość ma jedynie wymiar informacyjno-edukacyjny.

Założenia sprawdzisz w pierwszym artykule z tego cyklu: https://usstocks.pl/portfel-rosnacych-dywidend/

Siódma odsłona Portfela Rosnących Dywidend

Nowe spółki – tym razem do portfela wpadło trzech przedstawicieli sektora finansowego – a dokładniej trzy podmioty zarządzające aktywami swoich klientów.

Komentarz:
Ponieważ wszystkie trzy spółki prowadzą bardzo podobną działalność, tym razem omówienie będzie zbiorcze. BlackRocka przedstawiać za bardzo nie trzeba – jest to jeden z bardziej znanych przedstawicieli asset managementu (oferuje swoje usługi również na terenie Polski). Oprócz BLK do portfela wpadł również Eaton Vance (EV) oraz T. Row Price (TROW). Wszystkie trzy spółki koncentrują swoją działalność na oferowaniu klientom rozwiązań związanych z zarządzaniem aktywami – głównie poprzez fundusze inwestycyjne (BLK i EV) oraz poprzez sieć doradców inwestycyjnych (TROW). W gruncie rzeczy ze względu na duży udział stałej opłaty za zarządzanie oraz opłat za sukces (w wybranych funduszach), wszystkie trzy podmioty powinny wykazywać dobre dynamiki zysku w trakcie koniunktury (oraz ogółem bogacenia się społeczeństwa) oraz prawdopodobnie ujemne dynamiki w trakcie dłuższych rynków byka. Co do zasady każda ze spółek w dużej mierze opiera swój biznes o już stworzone relacje z klientem – w tym wypadku przoduje TROW, który oferuje sporą gamę rozwiązań emerytalnych, które wiążą klienta na znacznie dłuższy czas niż typowy fundusz inwestycyjny. Poza potencjalnym rynkiem niedźwiedzia, dla spółek zagrożeniem jest rosnący udział funduszy ETF (niskokosztowych) w ogólnej strukturze funduszy na rynku. Ponadto potencjalnym zagrożeniem może być regulator (tutaj doskonałym przykładem jest rynek polski, gdzie następowało ograniczanie maksymalnej opłaty, jaką TFI mogły pobierać od uczestników OFE czy tradycyjnych funduszy). Oczywiście na rynku tak rozwiniętym, jak USA, opłaty za zarządzanie są wielokrotnie niższe niż w PL (tradycyjne fundusze rzadko pobierają więcej niż 1% rocznie), zatem regulacje mogą być kłopotem głównie na rynkach rozwijających, na których jak dotąd opłaty były wysokie (np. Polska w przypadku BLK).

Pełny portfel można znaleźć tutaj

Form_post

Dziękuję, że doczytałe/aś do końca 🙂
Jeśli interesuje Cię jak inwestuję, wypełnij formularz i zapisz się na nasz Newsletter Dywidendowy.

Sending

Podobne artykuły:


Portfel Rosnących Dywidend Grudzień 2018
Portfel Rosnących Dywidend Listopad 2018
Portfel Rosnących Dywidend Pazdziernik 2018

Bartek Szyma

About Bartek Szyma

Zawodowy inwestor, programista, działacz społeczny, dziennikarz. W 2010 roku porzucił dobrze zapowiadającą się karierę w korporacji i od tego czasu utrzymuje się głównie z inwestowania. Dzięki wdrożeniu zasady SWAN (SleepWellAtNight) i koncentracji na spółkach dywidendowych obecnie realizuje swoją drugą pasję – podróżowanie, a doglądanie inwestycji zajmuje mu nie więcej niż godzinę tygodniowo. W wolnym czasie, kiedy przebywa akurat w Polsce, aktywnie działa jako wolontariusz w kilku organizacjach charytatywnych.

Leave a Reply

Potrzebujesz informacji? Napisz do nas na info@usstocks.pl

Liczba zapytań do bazy: 173